• Adresa: Put Brodarice 6
  • Nazovite nas: +385993243587
  • Email adresa: info@smarttraining.com.hr

Blog

TREBAMO LI JESTI CRVENO MESO?

Crveno meso, janjetina, svinjetina, junetina i teletina predstavljaju kontroverzu u svijetu nutricionizma.

Danas Hrvati jedu u prosjeku 62kg mesa po glavi te uglavnom smatraju da je ‘’štetno’’ i ‘’nezdravo’’. Mediji su puni informacija o tome kako je crveno meso ‘’krivo’’ za kardiovaskularne bolesti, koje su glavni uzročnik smrti u svijetu. Dakle, smatra se da smo bolesni zbog crvenog mesa.

S druge strane, meso je sastavni dio naše kulture. Tradicionalna jela kao što su sarma, buncek s kiselim kupusom, pašticada s njokima i slično dio su našeg kulturološkog identiteta i gotovo je nemoguće zamisliti Božićni ručak bez crvenog mesa.

Prije no počnemo pričati o realnoj štetnosti crvenog mesa, razjasnimo različite kvalitete mesa. Znamo da meso nije ono što je prije bilo, da životinje koje jedemo rijetko su fizički aktivne i da se ne hrane hranom kojom su se nekada hranile.

Prvo, ono što životinje jedu čini njih te čini kvalitetu mesa koje unosimo. Istraživanja zaista nema dovoljno, ali pojedina (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26878675/ ) su potvrdila da je organsko meso nešto nutritivno kvalitetnije, po pitanju profila masnih kiselina, od onog konvencionalnog. Na sreću, Hrvati imaju opciju izbora između domaćeg, organskog mesa i konvencionalog.

Drugo, mnogi su zabrinuti oko činjenice da se životinjama pripisuju antibiotici i hormoni rasta koji posljedično negativno djeluju na naše zdravlje.

Bitno je znati da je u državama Europske unije uporaba hormona za rast životinja oštro zabranjena, dok neke druge države, kao Sjedinjene Američke Države dozvoljavaju uporabu istih (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11505585/ ). Osim toga, uporaba antibiotika u Europskoj Uniji jako je dobro regulirana i kontrolirana.

Osim organski uzgojenog i konvencionalnog mesa, postoje i više i manje prerađeno meso. Visokoprerađeno meso, kao što su konvencionalne salame ili slanina, sadrže više prezervativa, od kojih su najpoznatiji nitrati a istraživanja su potvrdila usku povezanost između visoke konzumacije visoko prerađenih mesnih proizvoda I kolorektalnog karcinoma (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661797/ ), zbog čega ne bismo trebali pretjerivati s konzumacijom visokoprerađene mesne hrane te radije birati meso u svom izvornom obliku. U velikoj studiji u kojoj je sudjelovalo 448 568 ljudi, dokazano je da za razliku od bijelog mesa, prerađeno crveno meso je povezano s većom smrtnošću(https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23497300/ ).

S druge strane, meso je odličan izvor kompletnog proteina, vitamina B skupina, željeza, cinka i selena. Svi navedeni nutrijenti esencijalni su za normalno funkcioniranje organizma, a od posebne su važnosti za rast i razvoj djeteta, zbog čega se veganska prehrana često ne preporuča kod djece.
Navedeni nutrijenti mogu se nadoknaditi iz biljnih izvora, ali potrebno je imati adekvatno znanje o prehrani i kombinaciji namirnica da bi se u potpunosti otklonio rizik od nutritivnih deficita.

Crveno meso sadrži i značajne količine zasićenih masnih kiselina. Povećan unos zasićenih masti povezan je s upalnim procesima u tijelu, začepljenjem krvnih žila, povećanim krvnim tlakom i kardiovaskularnim bolestima (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6756738/ ). Zbog toga se ljudi često odlučuju na prehranu koja isključuje crveno meso, ali se rijetko priča o posljedicama koje unos mesa ima na zdravlje ako se konzumira u umjerenim količinama.

Preporuke za crveno meso su maksimalno 3x tjedno. Istraživanje iz Japana (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22333876/ ) potvrdilo je da umjeren unos crvenog mesa nema negativni utjecaj na kardiovaskularno zdravlje. Povećan unos voća i povrća donosi benefite za naše zdravlje, što ne znači nužno da se moramo hraniti vegeterijanski ili veganski da bismo postigli željeni zdravstveni status.

U prehrani ne postoji crno, a pravilna prehrana je uvijek individualna, prilagođena našim željama, raznolika je i izbalansirana. Meso, kao i svaka druga namirnica, dobro je za naše zdravlje ako se konzumira umjereno.

Autor:
IVA TOKIĆ
Nutricionistica
1
2 (1)
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1 2 (1) 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

MODERNIZIRAJ TRENERSKI POSAO

| Prava Stvar za Svakog Trenera

|Ukoliko vas zanimaju i brojni drugi savjeti o treningu, prehrani, rehabilitaciji, kondicijskom treningu, skinite ¸

BESPLATNO Smart Training Cro aplikaciju preko Google Play i Apple Store i idite u sekciju MEMBERSHIP!

Na našoj mobilnoj aplikaciji u sekciji MEMBERSHIP  pružamo vam kvalitetne informacije, sadržaje, edukativni materijal u video prezentaciji, video vježbe i praktične alate koji su vam potrebni da svoju trenersku vještinu podignete na sljedeću razinu.

PREUZMI APLIKACIJU BESPLATNO!  Smart Training (shor.by)